wydarzenia

 

Z życia naszej szkoły


 Zakończenie roku szkolnego 2009/2010

Witajcie wakacje!

Żegnajcie Gimnazjaliści!

25 czerwca to dzień, w którym mieszały się w nas radość i smutek. Radość, bo to długo wyczekiwany koniec roku szkolnego i początek wakacyjnej laby. Zasłużyliśmy na nią ciężką pracą, nauką, o której świadczą oceny na świadectwach oraz nasze osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych. W tym roku możemy pochwalić się między innymi szczególnymi osiągnięciami artystycznymi:

1. W  XI edycji konkursu plastycznego organizowanego przez Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w kategorii „Papierosy szkodzą zdrowiu” wyróżnienie zdobyła praca Stasia Adamaszka z kl.VI

2. W ramach  VII Dni Integracyjnych wzięliśmy udział w konkursie „Inny nie znaczy gorszy” organizowanym przez Książnicę Beskidzką .

3. Tradycyjnie wzięliśmy udział w międzynarodowym  interdyscyplinarnym konkursie plastycznym „Mieszkam w Beskidach” organizowanym przez GOK-  w Świnnej. W konkursie tym IV miejsce zajęła praca Macieja Liściocha z kl.III gimnazjum, w kategorii wyklejanki oraz I miejsce i nagrodę dyrektora GOK zdobyła praca Patrycji Caputy z III gimnazjum.

4.Wzięliśmy również udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Wojewódzką Stację Epidemiologiczną  pt. ” Bezpieczne ferie 20010 „

5.W III integracyjnym konkursie plastycznym „ Pomagam więc jestem ” zorganizowanym przez Dyrekcję Ośrodka i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „ Uśmiech dziecka” w Lublińcu.  Na 61 nadesłanych  prac III miejsce w kategorii szkoły podstawowej zdobyła praca Agnieszki Janosz z kl.IV, a w kategorii klas gimnazjum praca Gabrieli Gluzy z kl.I g.

 Są powody do radości!

Są też i powody do łez. Po wielu latach nauki, najpierw w grupie przedszkolnej, później w szkole podstawowej i w gimnazjum, żegnamy dziś naszych kolegów i koleżanki: Anetę Bąk, Patrycję Caputę, Karolinę Zygułę, Kasię Kajsturę, Justynę Zoń, Kamila Waliczka, Pawła Walusia, Dawida Mazura, Damiana Grzegorzka, Mariusza Obstarczyka, Maćka Liściocha.

 

Życzymy Wam, drodzy Absolwenci naszej szkoły, aby czas spędzony w naszej szkole był cudownym wspomnieniem, towarzyszącym Waszemu dalszemu życiu.

Szkołę podstawową ukończyła 6 klasa. Na szczęście pozostają z nami w pierwszych klasach gimnazjum.


 SZKOLNY KONKURS JĘZYKA MIGOWEGO

21 czerwca odbył się po raz pierwszy w naszej szkole Konkurs Języka Migowego. Przygotowały go i prowadziły dla nas panie: Joanna Skowron i Iwona Leraczyk. Mogliśmy popisać się znajomością języka migowego i  pięknym miganiem. Okazuje się, że w naszej szkole migać każdy może…. Ale nie każdy potrafi do robić dobrze! Najładniej i najdokładniej migały, i tym samym w konkursie wygrały: Agnieszka Janosz z kl. I i Marysia Rojczyk z kl VI. GRATULUJEMY, DZIEWCZYNY!


 SZKOLNA WYCIECZKA

18 czerwca wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Tarnowskich Gór.

Zwiedziliśmy Zabytkową Kopalnię Srebra, która znajduje się na głębokości 40 metrów i skąd od XV w. wydobywano rudy srebra. Szkoda tylko, że nie udało nam się przy okazji zwiedzić zabytkowej Sztolni Czarnego Pstrąga, ale to wszystko wina wiosennych powodzi. Może jeszcze kiedyś uda nam się tam powrócić.

Odwiedziliśmy też Muzeum Chleba w Radzionkowie. Tam zachwycaliśmy się niezwykłymi eksponatami związanymi z gospodarstwem domowym, samodzielnie przygotowywaliśmy bułki do wypieku, ale także poznaliśmy historię szkoły i nauczania sprzed lat, pisaliśmy na kamiennych tabliczkach przy pomocy rysików. Wycieczka była bardzo interesująca, a dzieci spisały się na medal.

 COROCZNA PORCJA DOBREJ  ZABAWY, UŚMIECHU, ZDROWIA…

Tegoroczny festyn „O uśmiech dziecka” zorganizowany przez Kolegium Nauczycielskie odbył się 8 czerwca jak zwykle na stadionie Rekord. Jak zwykle dopisała w tym dniu piękna pogoda, od wielu lat jest już nieodłącznym towarzyszem tej imprezy.

Liczne, wesołe konkursy, pomysłowe nagrody spowodowały, że na twarzach  wszystkich uczestników gościł uśmiech, zgodnie z hasłem festynu. My -  zgodnie z powiedzeniem -  możemy dodać tylko do tego hasła, że śmiech to zdrowie!!! Jak widać po naszych twarzach – samo zdrowie.


NASZ KOLEJNY UDZIAŁ W KONKURSIE „JONASZ”.

W roku szkolnym 2009/10 miał miejsce XII Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”,  również z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych – Spec-Edycja.

28 stycznia 2010 r. w naszej szkole odbył się konkurs na etapie szkolnym. Wzięło w nim udział 6 uczniów z klasy III gimnazjum: Aneta Bąk, Patrycja Caputa, Maciej Liściach, Kamil Waliczek, Paweł Waluś, Justyna Zoń.Do finału zakwalifikowało się 5 uczniów: Aneta Bąk, Patrycja Caputa, Maciej Liściach, Kamil Waliczek, Paweł Waluś.

W ciągu całego roku szkolnego uczniowie - pod czujnym okiem siostry Bernadety - przygotowywali również, Prolog Ewangelii wg św. Jana w języku migowym.  Zaprezentowali go podczas rozdania nagród 9 czerwca b.r. w Bielskim Centrum Kultury. Otrzymali w nagrodę dyplomy oraz Atlasy Religijne. Pośród recytacji Ewangelii Janowej w różnych językach: polskim, łacińskim, greckim, angielskim, niemieckim, japońskim - nasi uczniowie pokazali swój język używany w codzienności, a dla wielu  tak  bardzo abstrakcyjny- język migowy.


Apel z okazji 3 Maja.

4 maja spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym apelu z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Odbywające w szkole praktyki panie studentki z Krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego przygotowały dla nas bardzo ciekawy pokaz, związany z tym ważnym wydarzeniem. Dla gimnazjalistów była to świetna powtórka z historii, dla wszystkich – garść ważnych informacji o historii naszej ojczyzny. Symbolem naszego uczestnictwa w tej historii były podpisy jakie złożyliśmy pod przygotowaną na wzór tej sprzed lat konstytucji.


Wiosna.

W poniedziałek 22 marca witaliśmy w naszej szkole wiosnę. Nie było wagarów, ale były za to ciekawe zadania i zagadki o tematyce wiosennej. Wspólnie szukaliśmy też oznak nadchodzącej wiosny. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Zwycięzcy konkursów otrzymali słodkie nagrody. Wykonaliśmy też wspólnie wiosenny plakat, w którym najważniejszym elementem było ogromne WIOSENNE SŁOŃCE.


Rekolekcje.

Jak wszyscy nasi rówieśnicy, chcemy przeżywać czas rekolekcji w najlepszy dla nas sposób. Już od kilku lat nasza katechetka siostra Bernadeta ułatwia nam to, organizując dla uczniów w naszej szkole rekolekcyjny dzień. W tym roku odbył się on pod hasłem „Obfity połów ryb”. 17 marca uczestniczyliśmy w specjalnie dla nas przygotowanej mszy świętej. Potem, dzięki inscenizacjom, zabawom i konkursom, związanym z tematem  rekolekcji mieliśmy  możliwość poznać i zrozumieć choć trochę więcej tak trudnych dla nas tematów związanych z wiara i religią.


Bal karnawałowy.

Tegoroczny bal karnawałowy zorganizowaliśmy 10 lutego. Jak zwykle było wesoło, barwnie, głośno. Panie opiekunki Samorządu: p. Iwona Greń, p. Anna Rozumek przygotowały mnóstwo zabaw i atrakcji! O tym, jak się bawiliśmy nie będziemy pisać, bo nie da się słowami oddać atmosfery takiego dnia. To można tylko zobaczyć.


Spotkanie z policjantem.

4 lutego pani dyrektor zaprosiła do naszej szkoły panią policjant. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, przede wszystkim na temat naszej – młodych ludzi – odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie prawa. Mogliśmy obejrzeć na filmie, jakie zagrożenia na nas czyhają i jak sobie możemy z nimi radzić. To była naprawdę ciekawa lekcja.


Obchody Dnia Patrona Szkoły.

Od września ubiegłego roku szkolnego nasza szkoła ma swoją patronkę. Po raz pierwszy w tym roku uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Święto to ma nam przypominać kim była Maria Góralówna i w jaki sposób przysłużyła się niesłyszącym i tym samym zasłużyła na naszą pamięć.

 

 

Podczas wspólnego spotkania w sali gimnastycznej, uczniowie i opiekunowie Szkolnego Samorządu przypomnieli  w jaki sposób rok temu uroczyście świętowaliśmy nadanie imienia naszej szkole. Potem Monika Janosz odczytała, a Paweł Waluś przedstawił w języku migowym życiorys naszej patronki.

 

Dalszą część spotkania wypełniły konkursy, związane z naszą szkołą i jej patronką – musieliśmy wykazać się nie tylko wiedzą ale i refleksem. Pierwsze miejsce – nagroda ale przede wszystkim satysfakcja – przypadły zespołowi w składzie: Iza Ogarek z kl III, Agnieszka Janosz z kl IV, Magda Gluza z kl VI, Monika Janosz z kl Ig i Paweł Waluś z kl IIIg.


WIGILIJNE SPOTKANIE.


W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się 24 grudnia,  po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda.

Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem.

 

 

Ponieważ jesteśmy wtedy zawsze w domu i nie mamy możliwości spotkania z kolegami i nauczycielami, dlatego w ostatnim dniu przed świątecznymi feriami próbujemy stworzyć wigilijną atmosferę w naszej szkole.

Tradycją jest już spotkanie uczniów rodziców i pracowników szkoły przy wspólnym stole: łamanie się opłatkiem, życzenia, kolędowanie….. To wydarzenie zawsze przybliża nam nadchodzące święta i przypomina, że my też tu w szkole jesteśmy taką „rodziną”

 

 

Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego w nowym roku!

to najczęściej powtarzane i najszczersze życzenia od wszystkich dla wszystkich.


6 GRUDNIA: DŁUUUGO WYCZEKIWANY DZIEŃ,
DŁUUUGO WYCZEKIWANY GOŚĆ.

Oto krótka charakterystyka naszego bohatera:

imię: Mikołaj

nazwisko: nieznane

pseudo: Święty

zawód: roznosiciel zabawek

pochodzenie zabawek: nieznane

obywatelstwo: nieznane - niby z Laponii, ale czy ktokolwiek widział jego paszport?

znaki szczególne: gruby, w czerwonym wdzianku. Lata zaprzęgiem reniferów - to jest coś!

znane sposoby działania w terenie: wchodzi przez komin i "zostawia towar" przy łóżku

wszystkie dzieci go uwielbiają!

Któż to taki, kto jest kochany przez wszystkie dzieci (i nie tylko dzieci!)???

Oczywiście Mikołaj!

Jak co roku – teraz też nas nie zawiódł. Przybył do naszej szkoły z ogromnym workiem prezentów i upominków dla nas wszystkich.

Dziękujemy Mikołajowi i cieszymy się, że nigdy o nas nie zapomina, a przecież… nie zawsze jesteśmy tacy znowu grzeczni.

 

 

 


ANDRZEJKI.

Koniec listopada zawsze kojarzy nam się z andrzejkowym wieczorem i andrzejkowymi wróżbami. Aby tradycji stało się zadość, my również w tym roku nie zapomnieliśmy o wróżbach i zabawach. Najbardziej znaną wróżbą jest oczywiście lanie wosku. Dużą miskę napełniliśmy wodą, a w garnuszku topiliśmy wosk. następnie przez ucho od klucza wylewaliśmy go na  wodę. Gdy zastygł, utworzył  formy, które odpowiednio podświetlone na ścianie utworzyły cień, z którego odczytaliśmy przyszłość.

Choć zawsze pamiętamy, że to tylko zabawa, wróżby andrzejkowe są dla nas zawsze bardzo ekscytujące.

 

 

 

Andrzejkowa impreza w naszej szkole to również, jak zwykle, dyskoteka i mnóstwo ciekawych zabaw, które w tym roku prowadziły, przebywające u nas studentki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.


11 LISTOPADA.

To data, którą zawsze powinniśmy i chcemy pamiętać i – choćby w symboliczny sposób - w naszej szkole uczcić. Uczniowie gimnazjum wraz z paniami Ewą Wresiło i Agatą Klimkowską przygotowali okolicznościowy apel, upamiętniający wydarzenia, związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla nas to już historia, ale chcemy o niej pamiętać i uczyć się nie tylko na lekcjach ale także w takiej formie.

 

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - Dzień Nauczyciela.

Właściwie i poprawnie - Dzień Edukacji Narodowej. Święto wszystkich pracowników oświaty obchodzone w dniu 14 października.

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości krajów na świecie w różnych dniach (np. w Argentynie 11 września, w Brazylii 15 października, w Chinach 10 września). World Teacher's Day (Światowy Dzień Nauczyciela) pod patronatem UNESCO obchodzony jest od 1994 roku w dniu 5 października.

 

 

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić".

 W podziękowaniu, za trudną prace i wskazanie właściwej drogi życzymy WSZYSTKIM PRACOWNIKOM NASZEJ SZKOŁY dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych jak również uśmiechu każdego dnia...

 


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT.

Tak jak co roku wzięliśmy udział w akcji Październik miesiącem dobroci dla zwierząt. Członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego przeprowadzili akcję zbierania pokarmu dla zwierząt bezdomnych w bielskim schronisku. Uczyliśmy się też jak opiekować się zwierzętami domowymi i jak dbać o zwierzęta leśne. Odwiedziliśmy bielskie schronisko przy ulicy Reksia  i oddaliśmy zebraną karmę.

Najwięcej karmy przyniósł Kamil Cendry z kl. VI. Otrzymał nagrodę specjalną.


TARGI EDUKACYJNE W ŁODZI.

8, 9, 10października klasy VI oraz I i III gimnazjum pojechały do Łodzi na Targi Edukacyjne. Do Łodzi przyjechali przedstawiciele niemal wszystkich szkół dla uczniów niesłyszących z całej Polski. Nasi uczniowie mieli też okazję spotkać się  i porozmawiać z niesłyszącymi rówieśnikami z innych szkół. Zwiedzali też słynną ulicę Piotrkowską, zoo, zabytkowe fabryki i centrum handlowe Manufaktura.


WYCIECZKA DO KRAKOWA.

W dniu 24. września uczniowie z klas VI i I gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzili tam wiele ciekawych miejsc:, Wawel, komnaty królewskie, Smoczą Jamę, dziedziniec dawnej Akademii Krakowskiej ze słynnym zegarem słonecznym, Rynek z pięknym Kościołem Mariackim – czyli wszystko to, co będąc w Krakowie trzeba zobaczyć. Zwiedzanie Krakowa zakończyło się spacerem po najbardziej znanej ulicy tego miasta – ulicy Floriańskiej.

 

Kraków to miasto niezwykłe – wie o tym każdy, kto choć raz miał okazję spędzić tam czas.


No i już po wakacjach!!!

 

1 września zainaugurowaliśmy kolejny rok szkolny a wraz z nim odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów, którzy dołączyli do naszej społeczności uczniowskiej. Ślubowali, że będą dobrze spełniać, przez cały czas nauki, swój szkolny obowiązek.

Pierwszaki na pamiątki tego wydarzenia odcisnęły ślad palca w szkolnej kronice a od nas dostały drobny upominek.

Świadkami tego wydarzenia byli rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.

 

Pełnoprawnym uczniom naszej szkoły,

my - wasi starsi koledzy-  życzymy Wam pierwszoklasiści

dużo uśmiechu, radości i samych sukcesów.

Przyrzekamy, że będziemy się wami opiekować.