Z życia naszej szkoły
Zakończenie roku szkolnego 2013/1014
Co za dzień! Nie ma chyba nikogo w szkole, kto dzisiaj – 27 czerwca nie cieszyłby się z rozpoczynających sie właśnie wakacji. Uczniowie z Koła Teatralnego wprowadzili nas w ten wakacyjny nastrój.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim za wysiłek całego roku, doceniając nasze osiągnięcia nie tylko edukacyjne, ale także artystyczne i sportowe (braliśmy między innymi udział w Halowym Turnieju Piłki Nożnej, zajmując 6.miejsce, a także w w Mityngu Lekkoatletycznym, w którym odnieśliśmy wiele sukcesów: Patrycja Pietyra zdobyła 2 złote medale w biegach na 100 i 200 m, Weronika Krajewska złoty medal w pchnieciu kulą, Kamil Berek dwa srebrne medale w pchnięciu kulą i w biegu na 800m, Damian Semla srebrny medal w biegu na 200m, Natalia Bronowska brązowy medal w biegu na 400m, Arkadiusz Owczarz brązowy medal w biegu na 100m, oraz sztafeta 4x100m chłopców w składzie: Arkadiusz Owczarz, Damian Semla, Kamil Berek, Dawid Morawiec III miejsce.)
Mamy już świadectwa w ręku, mamy życzenia udanych wakacji od pani dyrektor i nasszych nauczycieli. Mamy piekną pogodę, plany na najbliżasze dwa miesiące. Mamy uśmiechnięte buzie...
...no może nie całkiem, bo był dziś taki moment, kiedy łza zakręciła nam się w oku. To moment pożegnania naszych tegorocznych absolwentów: Weroniki Druzgały, Staszka Adamaszka i Agnieszki Pleśnierowicz. Dzisiaj zakończyli swoją wieloletnią przygodę z naszą szkołą.
Życzymy im wszystkiego najlepszego. I tego, by nigdy nas nie zapomnieli.
Wycieczka szkolna do Krakowa i Wieliczki
Po ciężkiej pracy w ciągu całego roku, zasłużyliśmy na nagrodę - w ostatnim tygodniu nauki wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Kraków ugościł nas piękną pogodą i zaoferował wiele ciekawych do zwiedzania miejsc: od Rynku, przez Wawel, Muzeum Schindlera, po Kopalnię w Wieliczce. Największym przeżyciem był dla nas nocleg w podziemiach Kopalni. Chyba nie było nikogo, kto choć trochę by się nie bał.
To było wspaniałe uwieńczenie naszej całorocznej pracy. Dziękujemy pani Ewie Mazur i wszystkim nauczycielom, którzy ten wyjazd nam umożliwili.
Bielska Galeria BWA
W bieżącym roku szkolnym z klasami gimnazjalnymi odwiedziliśmy tradycyjnie Bielską Galerię BWA. Uczniowie wykonywali odbitki na koszulkach z wykorzystaniem szablonu. Każda klasa wybrała inny kolor koszulek. Dzieci według własnego pomysłu wypełniali szablony farbą akrylową. Zwiedzaliśmy również bieżącą wystawę Galerii - "50 lat z fotografią" Andrzeja Baturo. A na koniec były pyszne lody w Delicji...
Święto Flagi w naszej szkole
Środa 30 kwietnia, była w naszej szkole biało-czerwona.
Z okazji zbliżającego się Święta Pracy, Święta Konstytucji a przede wszystkim Święta Flagi, spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, na okolicznościowej akademii, na której obejrzeliśmy prezentację, związaną z tym świętem. Później pani Monika Zaremba zorganizowała dla nas warsztaty, podczas których wykonywaliśmy biało-czerwoną biżuterię.
Na zakończenie akademii utworzyliśmy żywą, biało-czerwoną flagę.
Piszą o nas w Kronice Beskidzkiej
17 kwietnia 2014r. w świątecznym numerze Kroniki Beskidzkiej - naszego podbeskidzkiego tygodnika – ukazał się wywiad z dyrektor naszej szkoły, panią Aleksanrą Wojdylak.
Pani dyrektor bardzo ciekawie opowiadała o naszej szkole, o nas, nauczycielach i o naszych rodzicach.
Każdy, kto przeczyta ten artykuł, dowie się wiecej nie tylko o tym, co dzieje sie w szkole, ale przede wszystkim o tym, w jaki sposób my – osoby niesłyszące – radzimy sobie z nauką i trudnościami, na jakie napotykamy życiu codziennym.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
4 marca - DZIEŃ NALEŚNIKA (Pancake Day)
U nas, w Polsce, pączki i faworki, a w Wielkiej Brytanii...zgodnie z brytyjską tradycją, w ostatni dzień karnawału odbywa się powszechne pieczenie naleśników. Tą tradycją postanowiła podzielić się z nami pani Monika – nasza "anglistka". Zaprosiła nas do sali gimnastycznej – tam obejrzeliśmy ciekawe filmy, dotyczące święta naleśnika. A potem odbyły się wyścigi naleśnikowe (zobaczcie zdjęcia - zabawa była naprawdę super!)
Na zakończenie wszyscy zostaliśmy poczęstowani pyyysznymi naleśnikami.
Takie smakowite święta bardzo nam sie podobają.
Festiwalowo... tanecznie... karnawałowo...
14 luty był w tym roku w naszej szkole festiwalowo-tanecznym dniem.
O godzinie 11.00 spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej na II Festiwalu Piosenki Migowej. Cóż to był za festiwal! Mogliśmy wysłuchać i bawić sie przy różnorodnej muzyce - od wesołych i dziecięcych "Krasnoludków" aż po poważne piosenki o przyjaźni. Nasi koledzy i koleżanki, którzy w języku migowym prezentowali piosenki włożyli naprawdę bardzo dużo pracy w ich przygotowanie. Bawiliśmy się super!
To już drugie takie wydarzenie w naszej szkole – chyba pozostanie już jako coroczna impreza.
A po festiwalu zrobiło się bardzo tanecznie na balu karnawałowo-walentynkowym. Były tańce, zabawy, konkursy. Wybraliśmy też Walentego i Walentynkę – zostali nimi: Karolek Drozdek z
klasy I i Dagmara Ksiażkiewicz z klasy V. Gratulujemy!
"Spotkanie" z Patronem szkoły
Staramy sie pamiętać o Patronce naszej szkoły. Co roku w styczniu, miesiącu w którym przypada data jej urodzin, przypominamy postać Marii Góralówny i jej zasługi dla niesłyszących osób, zwłaszcza dla dzieci głuchych.
W tym roku pani Sławka, opiekunka Samorządu Szkolnego, przypomniała nam o bardzo ważnym wydarzeniu z życia Marii Góralówny: za wszystko, co dla dzieci niesłyszących robiła nasza patronka – zostałą odznaczona Orderem Uśmiechu.
Wiadomo, że jest to wspaniałe odznaczenie, ale jego przyjęcie nie jest łatwe – trzeba najpierw wypić sok cytrynowy i koniecznie się potem uśmiechnąć. Nasza Patronka przeszła kiedyś tą próbę wspaniale. A my? Też próbowaliśmy! Nie było to rzeczywiście łatwe zadanie. Najczęściej nasze miny były i kwaśne i śmieszne :)
Na lodowisku
To już kolejny rok, kiedy uczniowie gimnazjum "zwarci i gotowi" stanęli na płycie bielskiego lodowiska - tym razem obok BCK wraz z paniami Danutą Uniwersał i Ewą Wresiło oraz panem Jackiem Jakubcem.
Umiejętności jezdżenia na łyżwach się nie zapomina więc każdy radził sobie z kolejną minutą coraz lepiej. Czasami tylko zdarzały
się małe upadki, które jednak nikogo nie zniechęcały.
Mamy nadzieję, że w czasie ferii zimowych uda nam się - choć jeden raz - tak przyjemnie i na sportowo spędzić czas.
Spotkanie Wigilijne
"Nie było miejsca dla Ciebie... "- taka myśl towarzyszyła w tym roku naszej szkolnej Wigilii.
Nasze koleżanki i koledzy z koła teatralnego w ciekawy i bardzo obrazowy sposób zaprezentowali nam, jak trudno w dzisiejszych czasach dobrze przeżyć Święta Bożego Narodzenia. To było piękne i wzruszające przedstawienie, zakończone wspólnym kolędowaniem.
Po przedstawieniu pani Dyrektor złożyła wszystkim ciepłe i serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne, a potem przełamaliśmy sie opłatkiem. Był też czas na wspólne spotkanie przy zastawionym świątecznymi smakołykami stole.
Zaproszenie od Mikołaja
W tym roku nie czekaliśmy na Mikołaja. Sam zaprosił nas na spotkanie – i to o całe dwa dni wcześniej, 4 grudnia! - do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Długo i bardzo grzecznie czekaliśmy na paczki, bo najpierw oglądaliśmy przedstawienie pod tytułem "Alicja w Krainie Czarów"
Dopiero o przedstawieniu wyszedł do nas Mikołaj i wszystkim uczniom wręczył prezenty. Było miło, wesoło i słodko od słodyczy, którymi zostaliśmy obdarowani.
Andrzejki
Wesoło, kolorowo i...tajemniczo było u nas w szkole w przedandrzejkowy dzień.
W scenerii jak ze starego zamku, wróżka – pani Iwonka i jej pomocnice: pani Sławka i pani Monika, zorganizowały wspaniałą zabawę, którą poprzedziły andrzejkowe wróżby. Mogliśmy - zgodnie z andrzejkową tradycją – wywróżyć sobie, co nas czeka w przyszłości. Był również czas na mały poczęstunek i na wspaniałą dyskotekę: w czwartek bawili się uczniowie z podstawówki, a w piątkowe popołudnie swoją andrzejkową imprezę mieli gimnazjaliści.
To było bardzo miłe i twórcze spotkanie!
Wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Plastycznych wykonywaliśmy maski karnawałowe. Mieliśmy wiele pomysłów i w efekcie powstały wspaniałe prace: złote maski weneckie, stylowe afrykańskie, kolorowe, szokujące i zachwycające maski. Można je było potem obejrzeć na wystawie znajdującej się w korytarzu budynku liceum plastycznego a obecnie zdobią naszą szkołę. Po warsztatach plastycznych zaproszono nas na ucztę muzyczną. Wysłuchaliśmy koncertu bębniarek grających pod kierunkiem pana Tadeusza Kóski. Mogliśmy również sami usiąść przy instrumentach i pobawić się rytmami. Dzięki temu, że przebywaliśmy w pracowni rzeźby, mieliśmy możliwość zaobserwowania młodych artystów przy pracy. Zobaczyliśmy jak wiele wysiłku i pasji wkładają w naukę. Dzięki życzliwości pani Barbary Mydło i jej uczniów czuliśmy się tak dobrze, jak w swojej szkole, za co serdecznie dziękujemy. Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.
Rocznica Odzyskania Niepodległości
Rocznica Odzyskania Niepodległości, dzień 11 listopada, to dla nas dzień wolny od nauki – świętujemy wtedy w domu. Ale już kilka dni wcześniej nasze harcerki i zuchy przypomnieli nam, dlaczego to święto jest dla Polaków takie ważne i w jaki sposób można je uczcić.
O tym, jak ważna jest to rocznica i jak długa i trudna była droga Polaków do wolności dowiedzieliśmy się z filmu pt "Animowana Historia Polski", a o tym jak świętować ten dzień – do harcerek i zuchów.
Na zakończenie nasze koleżanki poczęstowały nas biało-czerwonym (w barwach narodowych) deserem.
50-te urodziny Bolka i Lolka
"Bolek i Lolek" mają już 50. lat! Bohaterowie kultowej kreskówki bardzo dobrze się trzymają jak na swój wiek! Mają mnóstwo energii, jak kiedyś i ani jednej zmarszczki na twarzy.
Jesienią 1963 roku zrealizowano pierwszy odcinek najsłynniejszej polskiej kreskówki o przygodach Bolka i Lolka. Mali bohaterowie podbili serca milionów Polaków, filmy pokazywane były w 80 krajach na całym świecie! Szacuje się, że przygody Bolka i Lolka obejrzało blisko miliard ludzi!
W Bielsku-Białej, mieście w którym narodzili się Bolek i Lolek odbyła się wiec huczna impreza, wielkie urodzinowe przyjęcie na cześć najsłynniejszej polskiej kreskówki!
Bądź bezpieczny na drodze!
W trosce o nasze bezpieczeństwo, już kolejny rok Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej zorganizowała dla naszych najmłodszych kolegów spotkanie i szkolenie, jak bezpiecznie poruszać sie po drogach. Skorzystaliśmy z zaproszenia do Zespołu Szkół Samochodowych i w gronie naszych rówieśników świetnie się bawiliśmy.
W formie piosenek, konkursów i zabaw uczyliśmy się zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa.
Dowiedzieliśmy się, jak zachować się w ruchu miejskim i jak być widocznym na drodze zwłaszcza, kiedy wokół robi się coraz bardziej szaro.
To była naprawdę fajna lekcja!
Październik – miesiącem dobroci dla zwierząt.
Już kolejny raz przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję na rzecz zwierząt bezdomnych.
Przez cały miesiąc zbieraliśmy "dary" dla schroniska przy ulicy Reksia w Bielsku-Białej. Udało nam sie zgromadzić 29 kg karmy dla psów, 4 kg karmy dla kotów, 8 koców,
8 misek, 2 materace, 12 saszetek z mięsem, 4 szelki i smycze.
Dziękuję za udział w akcji. Pani Alina Marek (nauczyciel przyrody i biologii).
Wizyta w Pogotowiu Ratunkowym
W październiku 2013 uczestniczyliśmy w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Miało to miejsce w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym.
Byliśmy tam pierwszy raz. Dowiedzieliśmy się jak wzywać pomoc gdy zdarzy się wypadek. Ponadto pan prowadzący tłumaczył i demonstrował nam jak wykonać reanimację osoby, która zasłabła. Każdy z nas mógł wykonać próbę na manekinie.
Byliśmy też w dyspozytorni pogotowia, gdzie panie odbierają telefony od osób zgłaszających wypadki. Wysyłają wtedy określone karetki na miejsce zdarzenia. Oglądaliśmy również karetki (też od środka).
Warsztaty kulinarne
W październiku uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez pizzerię "Da Grasso". W trakcie zajęć poznawali tajniki przygotowywania i pieczenia swojej ulubionej potrawy. Każdy miał możliwość skomponowania swojej pizzy z ulubionymi składnikami. Bylo przy tym dużo dobrej zabawy i humoru. Najlepsze było na koniec - konsumpcja. Wszystkie pizze były pyszne. Trudno bylo wybrać najlepszą, więc każdy otrzymał plakietkę i dyplom "Małego Kucharza".
Święto Edukacji w szkole
Bardzo lubimy naszych nauczycieli – nikt nie ma chyba wątpliwości! A podczas tegorocznej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej pokazaliśmy również, że lubimy i potrafimy ich naśladować. Uczniowie z koła teatralnego w kilku scenkach z życia szkoły zrobili to perfekcyjnie. Śmiechu było co nie miara! To świadczy nie tylko o zdolnościach naszych kolegów, ale też o poczuciu humoru naszych nauczycieli.
W tym uroczystym dniu, wszyscy pracownicy naszej szkoły, oprócz życzeń otrzymali różowe okulary. Mamy nadzieję, że bedą patrzeć na nas już tylko przez te okulary i – jeśli to możliwe - tylko z przymrużeniem oka.
Nowy Rok – Nowy Samorząd Szkolny
W tym roku wiele nam obiecują nowi kandydaci do Samorządu. Nie mieliśmy łatwego wyboru, ale tylko ci najlepsi będą w tym roku szkolnym rządzić szkołą wspólnie z panią dyrektor.
Wybraliśmy ich w środę, 26 września.
Naszą "szefową" – przewodniczącą została Agnieszka Janosz z klasy II gimnazjum. Pomagać jej będą: Paulina Olszewska, Weronika Druzgała, Krystian Początek i Ewa Liścioch.
Nowemu Samorządowi życzymy wspaniałych pomysłów, i dużo energii i wytrwałości w ich realizacji!
Witamy w nowym roku szkolnym.
Minęły wakacje i wracamy do naszych szkolnych obowiązków. Wypoczęci i pełni planów na najbliższy rok. Mamy nadzieję, że nowy rok będzie dla wszystkich czasem pełnym nie tylko nauki ale i szkolnych przygód, a nasze wspólne działania będą mile i dobrze spędzonym czasem w gronie kolegów i koleżanek w szkole.
Szczególnie ciepło witamy naszych najmłodszych kolegów, którzy po raz pierwszy rozpoczynają tu swoją szkolną przygodę. Magda Chrobak, Emilka Putyra, Tomek Drobik i Adaś Owczarz to nasi nowi "zerówkowicze",
a Viktoria Korzonek, Jarek Biłek, Irenka Lorek i Karol Drozdek to już poważni pierwszoklasiści!
Mamy też nowych kolegów w klasie III: Emilkę Kubicę i Bartka Szłapę oraz Samuela Sendeckiego w kl. V.
Witamy wszystkich bardzo serdecznie i mamy nadzieję, że szybko polubią naszą szkołę.
|